Skip to content
Home » Gera sveikata prasideda žarnyne

Gera sveikata prasideda žarnyne

  • by

Geros sveikatos ir jūsų žarnyno

Maistas, tau jo reikia. Tačiau kartais valgote net tada, kai nesate alkanas. Jūs valgote, kai esate laimingas ar liūdnas; valgote su kitais, norėdami švęsti sėkmę arba pažymėti ypatingą progą. Kartais valgote dėl to, kad jums nuobodu ar stresas.

Kad ir kokia būtų jūsų valgymo priežastis, tas maistas patenka į jūsų burną ir pradeda savo kelionę per jūsų virškinamąjį traktą. Ir nors tuomet galbūt nepagalvotumėte, kas su tuo atsitiks, visa tai daro įtaką jūsų kūnui ir sveikatai – į gerą ar blogą.

Kelionė per jūsų GI traktą

Jūsų maisto kelionė per jūsų GI (virškinimo trakto) sistemą prasideda jūsų burnoje. Ten kramtymas skatina seilių gamybą, kurios skirtos sudrėkinti jūsų maistą ir pradėti jį skaidyti, todėl jį lengviau nuryti. Iš čia jis keliauja žemyn jūsų stemple ir į skrandį. Skrandyje išsiskiria rūgštys, kurios toliau skaido maistą ir sunaikina bakterijas, kurios gali būti kenksmingos.

Tai greita kelionė, apimanti labai sudėtingus procesus, todėl nenuostabu, kad kartais šie procesai gali suklysti. Kai taip atsitiks, galite patirti lengvų trumpalaikių virškinimo trakto simptomų, pvz., žagsėjimą, raugėjimą, pilvo pūtimą ar pilvo skausmą, ir manyti, kad kažkas jūsų žarnyne negerai.

Bet ar padarytumėte tokią pačią išvadą, jei jaustumėte nuovargį ar prislėgtą? Tikriausiai ne, nors gali būti kaltas jūsų žarnynas. Žarnyno problemos taip pat gali sukelti tokius simptomus kaip svorio padidėjimas, nuotaikos svyravimai ir nuovargis.

Vardas ir gėda: jūsų žarnyno vaidmuo sprendžiant jūsų sveikatos problemas

Tai gali būti sunku suvokti, tačiau mokslas įrodo, kad jūsų žarnynas gali būti atsakingas už daugelį, atrodo, nesusijusių sveikatos problemų. 2013 m. gegužės mėn. atliktas tyrimas atskleidė ryšį tarp depresijos ir „nesandarios žarnos“ – būklės, kai žarnyno bakterijos patenka per žarnyno gleivinę, kad užterštų jūsų kūną. Tyrėjai nustatė, kad daugiau nei trečdalis tirtų depresija sergančių pacientų kenčia nuo nesandarių žarnų.

Žarnyno problemos taip pat kartais yra atsakingos, jei turite problemų dėl susikaupimo. Kitas 2013 m. tyrimas atskleidė, kad tiriamiesiems, sergantiems Helicobacter pylori bakterine infekcija, kognityviniai testai buvo mažiau sėkmingi. Tai reikšminga, kai, remiantis NIH duomenimis apie H. pylori infekciją, 1 iš 5 žmonių iki 40 metų ir 1 iš 2 žmonių, vyresnių nei 60 metų, serga.

Atrodo, kad jūsų GI gali taip pat labiau kontroliuoti jūsų psichinę ir fizinę sveikatą, kaip ir jūsų smegenys. Taigi, ką daryti, jei po valgio kamuoja diskomfortas skrandyje, rūgšties refliuksas, lėtinis kosulys ar raugėjimas?

Tai visi galimi GI sutrikimo požymiai, o asmuo, labiausiai kvalifikuotas diagnozuoti ir gydyti jūsų būklę, yra gastroenterologas. GI gydytojas taip pat galės patarti dėl bet kokių gyvenimo būdo ar mitybos pokyčių, reikalingų norint kontroliuoti ar užkirsti kelią jūsų simptomams ateityje.