Skip to content
Home » Storosios žarnos vėžys – ne tik seniems žmonėms

Storosios žarnos vėžys – ne tik seniems žmonėms

  • by

Storosios žarnos vėžys – pavojus įvairaus amžiaus žmonėms

Nacionalinio vėžio instituto žurnalas neseniai paskelbė tyrimą, pagrįstą daugiau nei 40 metų duomenimis, ir jis pateko į antraštes. Tyrimas atskleidė, kad sergamumas gaubtinės žarnos vėžiu labai didėja tarp jaunesnių nei 50 metų žmoniųir kad „Gen Xers“ ir „Millennials“ turi žinoti savo rizikos lygį.

Tyrime padaryta išvada, kad 1990 m. gimę žmonės dvigubai dažniau susirgo ankstyvu gaubtinės žarnos vėžiu nei 1950 m. gimę jų kolegos ir keturis kartus dažniau sirgo ankstyvu tiesiosios žarnos vėžiu. Pasak tyrimo vadovės Rebecca Siegel, tai yra rizika, kuri bus perkelta.

Šios išvados sukėlė nerimą tarp medicinos ekspertų. O jeigu šios tendencijos išliks? Amerikos vėžio draugija pateikė niūrų atsakymą, pranešdama, kad jei tai padarys, iki 2030 m. sergamumas storosios žarnos vėžiu išaugs 90 procentų tarp 20–34 metų amžiaus, o tarp 35–49 metų – 27 procentais. . Jie taip pat prognozavo, kad sergamumas tiesiosios žarnos vėžiu padidės 124 procentais 20–34 metų amžiaus (ir 46 procentais tarp 35–49 metų amžiaus).

Storosios žarnos vėžio kaltininkas

Taigi, kokia yra šio gaubtinės žarnos vėžio padidėjimo tarp jaunesnių žmonių priežastis? Ekspertai dar nenustatė tikslaus kaltininko, tačiau daugelis įvardijo galimus įtariamuosius, nurodydami, kad per tuos keturis dešimtmečius padaugėjo gaubtinės žarnos vėžio atvejų, išaugo ir nutukimas. Ar tai gali būti greito maisto paplitimas šiuolaikinėse šiuolaikinėse dietose?

Tačiau daugelis taip pat atkreipia dėmesį į viską, kas per pastaruosius dešimt metų buvo padaryta siekiant kovoti su dideliu storosios žarnos vėžio dažniu vyresniems nei 50 metų žmonėms, ir kad mažai dėmesio buvo skirta žmonėms, kurių šeimos istorija ar gyvenimo būdas gali padidinti jų riziką.

Kokia didelė jūsų rizika?

Taigi, kokia yra jūsų rizika ir kaip galite ją įvertinti? Pirmasis žingsnis turėtų būti paprastas; susėskite su savo šeima aptarti storosios žarnos sveikatos. Tai ne visada lengva iškelti tema, bet tai pokalbis, kuris yra gyvybiškai svarbus jūsų sveikatai. Jūsų rizika susirgti gaubtinės žarnos vėžiu yra žymiai didesnė (galbūt 100 procentų), jei jūsų artimiausias šeimos narys, jūsų tėvas, vaikas ar brolis serga polipais arba bet kokia gaubtinės ir tiesiosios žarnos vėžio forma.

Tačiau vertinant storosios žarnos vėžio rizikos profilį reikia atsižvelgti ne tik į šeimos istoriją. Ekspertams spėliojant, kad nutukimas ir greitas maistas iš dalies gali būti kaltas dėl padidėjusio sergamumo gaubtinės žarnos vėžiu atvejų, svarbu atminti, kad sveika mityba ir mankšta yra daugiau nei gerai atrodyti. Šie įpročiai taip pat atlieka esminį vaidmenį bendrai sveikatai ir ligų prevencijai. Kitas veiksnys yra IBD (dirgliosios žarnos ligos) diagnozė, kuri taip pat padidina gaubtinės žarnos vėžio riziką.

Neatmeskite simptomų

Tai lengva nurašyti gaubtinės žarnos vėžio simptomai kaip „nieko daug“, o pirminės sveikatos priežiūros gydytojai patys gali būti kalti, kai apie simptomus praneša jaunesnis žmogus. Simptomai gali būti gana lengvi, ypač ankstyvosiose stadijose. Tačiau jei išmatos yra kruvinos, pasikeitė tuštinimosi įpročiai ar dažnai skauda pilvą, nedelsdami kreipkitės į gastroenterologą. Svarbu, kad pasikalbėtumėte su gastroenterologu, kuris specializuojasi žarnyno ligų srityje. Gydytojai yra susipažinę su įvairiais gaubtinės žarnos vėžio atsiradimo būdais ir vis didesniu jo paplitimu jaunesniems žmonėms.

Atranka dėl gaubtinės žarnos vėžio

Sužinoti, kad jums gresia pavojus, gali būti baisu, tačiau ankstyva diagnozė yra nesudėtinga. Kolonoskopija yra paprasta ambulatorinė procedūra, ir jei lankotės ambulatorinės chirurgijos centre (ASC), galite tikėtis, kad ten būsite ne ilgiau kaip 3 valandas. Daugumai pacientų užtenka vos kelių valandų, kol visiškai atsigauna ir grįžta į savo kasdienybę. Kitas privalumas lankantis ASC yra aukštos kokybės priežiūra, įskaitant aukščiausios klasės patalpas ir sertifikuotus gastroenterologus už prieinamą kainą.