Skip to content
Home » Kas sukelia jautrumą glitimui? | Neceliakinis jautrumas glitimui

Kas sukelia jautrumą glitimui? | Neceliakinis jautrumas glitimui

  • by

Pastaraisiais metais daug žiniasklaidos dėmesio skirta celiakijai ir žalingam glitimo poveikiui sergantiems celiakija. Bet ar žinojote, kad galite neigiamai reaguoti į glitimą, net jei nesergate celiakija? Kaltininkas gali būti a neceliakijos jautrumas glitimui.

Kas yra glitimas?

Glitimas yra baltymas, randamas kviečiuose, rugiuose ir miežiuose. Kai celiakija sergantys žmonės vartoja glitimą, jis pažeidžia jų žarnyno gleivinę. Ši žala reiškia, kad svarbios maistinės medžiagos nėra įsisavinamos taip, kaip turėtų būti, todėl gali kilti rimtų komplikacijų, tokių kaip osteoporozė ir anemija. Tačiau galite neigiamai reaguoti į glitimą be šio žarnyno pažeidimo, o tai rodo jautrumą glitimui.

Kas yra Celiakija?

Celiakijos ir jautrumo glitimui simptomai yra labai panašūs: pilvo skausmas, viduriavimas, pilvo pūtimas, sąnarių skausmai, galvos skausmai, galvos skausmai, nuovargis. Siekdamas išsiaiškinti, ar nesergate celiakija, gydytojas pirmiausia paskirs kraujo tyrimus, ieškodamas specifinių ligos žymenų. Atsižvelgiant į kraujo tyrimų rezultatus, gali prireikti papildomų diagnostinių tyrimų.

Nėra galutinio glitimo jautrumo testo. Vienintelis būdas diagnozuoti yra pašalinimo procesas. Jei jūsų simptomai rodo celiakiją, bet jums trūksta specifinių antikūnų arba žarnyno pažeidimo, kad būtų galima diagnozuoti celiakiją, galite priklausyti mažiau nei 13 procentų gyventojų, kuriems yra jautrumas glitimui. Tai sudaro iki 18 milijonų amerikiečių arba maždaug šešis kartus daugiau nei sergančiųjų celiakija.

Dietos be glitimo

Apskaičiuota, kad žmonių skaičius po a dieta be glitimo 2009–2014 m. išaugo tris kartus, nors celiakijos diagnozių skaičius išliko pastovus. Tai reiškia, kad maždaug 72 procentai žmonių, kurie laikosi dietos be glitimo, neturi celiakijos diagnozės.

Glitimo tyrimai

Mokslininkai apskaičiavo, kad tik 20 procentų žmonių, sergančių celiakija, iš tikrųjų diagnozuojama celiakija. Dažnai, kai žmogus įtaria, kad gali sirgti celiakija, jis nusprendžia pats laikytis dietos be glitimo. Jei jų simptomai drastiškai pagerėja arba išnyksta, jie mano, kad jie serga celiakija. Vietoj to, jie gali kenčia nuo ne celiakijos jautrumo glitimui, o galbūt priežastis yra kažkas kita.

Naujausi tyrimai parodė, kad, be glitimo, grūduose yra daug komponentų, galinčių sukelti virškinimo simptomus, pavyzdžiui, fruktanai (FODMAP) ir (arba) amilazės tripsino inhibitoriai. Tai reiškia, kad paprasčiausias glitimo pašalinimas negali išspręsti visų virškinimo problemų. Kai kuriems žmonėms gali tekti laikytis dietos, kurioje nėra kviečių, rugių ir miežių komponentų. Norint rasti galutinį sprendimą, reikia atlikti daug daugiau tyrimų.

Celiakija dažniausiai plinta šeimose, todėl jei turite giminaičių, kuriems diagnozuota celiakija ir matote simptomus, svarbu nedelsiant kreiptis į gastroenterologą. Jei neturite šia liga sergančio šeimos nario, bet įtariate, kad galite būti jautrūs glitimui, sertifikuotas gastroenterologas gali padėti sumažinti jūsų simptomų priežastį.

Patyrę Adult Gastroenterology Associates gastroenterologai gali padėti įvertinti simptomus ir padėti diagnozuoti bei gydyti alergijas maistui ir ligas, pvz., celiakiją. Suplanuokite susitikimą ir sužinokite daugiau.