Turėsime ir Suomijoje draugų

       Klubo iš Suomijos miesto Espoo nariai mus susirado per internetą dar vasaros pabaigoje. Ruošėsi atvažiuoti į Lietuvą, klausė, ar norėtume su jais susitikti. Mes norėjome. Ilgai truko susirašinėjimas.
       Svečiai atvyko spalio mėn. ir praleido Vilniuje 3 dienas. Jie apsistojo viešbutyje "Ecotel". Raimondas ir aš atėjome jų palydėti iki Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės (RVPL), kurios bibliotekoje vyko susitikimas. Soc.darbuotoja Asta ir vyriausioji slaugytoja Džiuljeta, kurių įsitraukimas į mūsų klubo renginius visada džiugina, kartu su klubiečiais padengė stalą, sukomponavo puokštę ir išvirę kavos laukė svečių.
       Iš visų suomių grupės narių, kurių buvo 39, į mūsų klubą atvyko 24. Likę viešbutyje norėjo pamiegoti ar daugiau pailsėti po išvakarėse buvusios ekskursijos po Vilnių.
Suomių grupei vadovavo Kaj Järvisalo. Jis - buvęs inžinierius, tačiau šiuo metu vadovauja vartotojams, nes ir pats yra turėjęs panašią asmeninę patirtį.
       Antrame pagal dydį Suomijos mieste, Espoo, yra du klubų namai, kuriuose pacientai gali susirinkti ir užsiimti įvairia veikla. Pacientai ten daugiausia laiko skiria savanoriškam darbui: valo patalpas, verda valgyti, dirba kavinėje, tvarko dokumentus. Tik grupių lyderiai gauna nuolatinį atlyginimą. Tokiuose centruose apsilanko 30 asmenų per dieną, apie 200 per savaitę. Su specialistais jie dirba nuo 9 iki 16.30 val., vėliau vyksta diskusijų ir savipagalbos grupės. Kalbėjome ir apie finansavimą. Suomiai sakė, kad jų organizacija nuolatos finansuojama iš loterijų; kitoms lėšoms gauti jie rašo nesudėtingus projektus.
       Papasakoję apie savo klubą, prašėme, kad prisistatytų ir svečiai. Iš visų drąsiausias buvo Tero. Jis sakė sergąs penkerius metus. Tero džiaugėsi, kad nemokamai gali lankytis boulinge, teatre; reikia mokėti tik už viešojo transporto bilietus. Jis mėgsta menus ir didžiavosi savo paties išpieštais marškinėliais.
       Suomiai išdalijo Suomijos centrinės asociacijos psichikos sveikatai Affinity, kuriai jie priklauso, lankstinukus. Affinity susideda iš 150 vietinių, regioninių ir nacionalinių psichikos sveikatos asociacijų šalyje. Jie taip pat bendrauja su GAMIAN-Europe ir ENUSP bei WNUSP. Mums nežinomas jų partneris - Europos tinklas prieš skurdą. Apie Affinity "Klubo žiniose" Nr. 14 rašė mūsų klubo pirmininkė, ji apie šią organizaciją išgirdo konferencijoje. Žodis "Affinity" gana sunkiai verčiamas, jis reiškia tarpusavio bendrumą, sielų giminystę, panašius polinkius, trauką.
       Suomiai mums paliko gražių dovanų - marškinėlius, kurių vieni vaizdavo saulės apšviestus namelius, o kiti buvo su užrašais "Man padeda vaistai "ir "Aš girdžiu balsus". Mes taip pat svečius apdovanojome savo klubo lankstinukais ir suvenyrais, kurie primins ekskursiją Vilniuje.
       Po pietų suomiai pasiūlė kartu aplankyti Trakus. Jie buvo pasisamdę suomiškai kalbančią gidę, siūlė apmokėti bilietus į pilies muziejų, tačiau neprireikė - mus, kaip neįgaliuosius, įleido už dyką. Jau daug kartų esu buvusi šiame muziejuje, tačiau domino nauja J.Kazicko dovanotų medžioklės trofėjų kolekcija, taip pat nebuvau pastebėjusi, kad spaudų salėje galima užsidėti antspaudą prisiminimui. Kiekvieną kartą atvykusi pastebiu vis daugiau suvenyrų krautuvėlių turistams vilioti. Mūsų klubo narys Valerijus buvo užsakęs nupirkti pilies maketą, jis nebuvo brangus.
       Gidė kalbėjo suomiškai ir apgailestavome, kad negalime jos suprasti, juk žinios apie savo kraštą visada praverčia. Kelionės metu daug diskutavome apie Šiaurės šalių kalbų ypatumus su E.Mažonu - jis pasakojo, kad prieš tūkstantį metų suomių kalba pasiskolino pluoštą lietuviškų žodžių, kurie dabartinėje mūsų kalboje jau išnykę. Valstybinės kalba Suomijoje yra suomių ir švedų, tą žinojome ir mes, tačiau svečiai dar nurodė ir trečiąją oficialią - samių kalbą.
       Buvome nustebinti, kad suomiai nebuvo linkę daugiau papasakoti apie savo veiklą, mes jų laukėme paruošę išsamesnius pranešimus. Akivaizdu, kad užsieniečiai turi platesnes galimybes nei mes, tačiau mes juos truputį viršijame savo atsakomybės suvokimu. Supratome, kad jų tikslas buvo ne tik susipažinti su vartotojais Baltijos šalyse, bet ir pabūti paprasčiausiais turistais. Svečių lankstinuke rašoma, kad asociacija pasirūpina organizuoti nedaug išlaidų reikalaujančias atostogas žmonėms, turintiems psichikos problemų.

Monika N.