Skip to content
Home » Didesnis informuotumas apie PBC rugsėjo mėnesį

Didesnis informuotumas apie PBC rugsėjo mėnesį

  • by

Kaip gyvybiškai svarbus organas, kepenys atlieka daug svarbių veiksmų virškinimo trakte, pavyzdžiui, kaupia vitaminus ir mineralus, valo teršalus iš kraujotakos sistemos ir padeda kontroliuoti gliukozės kiekį organizme. Kepenų viduje siaurų struktūrų, vadinamų tulžies latakais, rinkinys perneša virškinimo skysčio tulžį į plonąją žarną, kad padėtų perdirbti maistą. Jei tulžies latakai užsikimšę ar pažeisti, tai neigiamai veikia kepenų veiklą. Tam tikra medicininė problema, galinti pažeisti tulžies latakus, yra autoimuninė liga, vadinama pirminiu tulžies cholangitu (PBC)..

Kadangi rugsėjis yra pirminis tulžies cholangito informavimo mėnuo, siekiame šviesti bendruomenę apie šią kepenų būklę. Didžioji dauguma asmenų, sergančių PBC, yra 40–60 metų moterys, tačiau šia liga taip pat gali sirgti vyrai ir moterys, jaunesni nei 40 metų. Be priežiūros būklė gali sukelti kepenų nepakankamumą ir prireikti kepenų persodinimo. Ankstyva diagnozė yra raktas į geriausią įmanomą prognozę.

Virškinimo trakto (GI) gydytojas gali diagnozuoti pirminį tulžies cholangitą ir nustatyti gydymo protokolus, kurie gali padėti sustabdyti ligos progresavimą. Norėdami peržiūrėti savo riziką susirgti pirminiu tulžies cholangitu, apsilankykite Adult Gastroenterology Associates ir susitikite su vienu iš mūsų kvalifikuotų ekspertų. Mūsų Tulsa, Oklahoma gastroenterologai gali suteikti specialų gydymą ir padėti valdyti kepenų būklę.

Ką turėčiau žinoti apie PBC?

Pirminis tulžies cholangitas yra reta autoimuninė liga, kuri išsivysto, kai per didelis žmogaus imuninis atsakas pažeidžia kitaip sveikus tulžies latakus.. Kai taip atsitinka, padidėja audiniai, kurie palaipsniui pažeidžia tulžies latakus. Jei tulžis negali patekti į plonąją žarną, ji kaupiasi kepenyse ir sukelia kepenų pažeidimą. Pirminis tulžies cholangitas anksčiau buvo žinomas kaip pirminė tulžies cirozė; tačiau pavadinimas buvo pakeistas, kad būtų išvengta painiavos su kepenų liga, susijusia su narkotikų ar alkoholio vartojimu. Nors tikslios PBC priežastys vis dar nenustatytos, medicinos ekspertai mano, kad organizmo imuninį atsaką gali paskatinti paveldimos ar aplinkos problemos.

Pirminio tulžies cholangito simptomai

Pradinėje ligos eigoje PBC gali nesukelti jokių akivaizdžių simptomų, todėl būtina periodiškai atlikti laboratorinius tyrimus kepenų funkcijai įvertinti. Žmonės, kuriems yra pirminio tulžies cholangito simptomų, dažniausiai pasireiškia:

  • Nuovargis
  • Kserostomija (burnos džiūvimas)
  • Niežulys (odos niežėjimas)
  • Sausos akys

Kai liga progresuoja, organo pažeidimas gali sukelti cirozę – būklę, kai kepenyse išsivysto fibrozinis randinis audinys, kuris paveikia jų gebėjimą normaliai funkcionuoti. Pažengusio kepenų pažeidimo požymiai yra šie:

  • Gelta arba pageltusi oda
  • Skausmas pilvo srityje
  • Edema arba patinusios kulkšnys ir pėdos
  • Netyčinis svorio kritimas
  • Ksantomos arba odos pažeidimai, kuriuose yra cholesterolio ar riebalų

Jei jums ar jūsų šeimos nariui pasireiškia bet kuris iš šių požymių ar simptomų, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Galite susisiekti su netoliese esančiu GI specialistu susisiekę su Adult Gastroenterology Associates. Mes gydome žmones visame Talsos regione, sergančius pirminiu tulžies cholangitu ir kitomis kepenų ligomis.

Kokiu būdu diagnozuojamas pirminis tulžies cholangitas?

Virškinimo sistemos sveikatos specialistas gali įvertinti asmenį dėl pirminio tulžies cholangito, matuodamas konkrečias medžiagas kraujyje, kurios suteikia informacijos apie kepenų veiklą. Padidėjęs fermento šarminės fosfatazės (ALP) ir antimitochondrinių antikūnų (AMA) kiekis kraujyje gali būti pirminio tulžies cholangito įrodymas. Taip pat gali būti užsakyti išplėstiniai vaizdo gavimo testai, siekiant atidžiau pažvelgti į kepenis ir tulžies latakus, kad būtų galima patikrinti, ar nėra pažeistų audinių požymių. Tokie patikrinimai gali padėti pašalinti kitus kepenų funkcijos sutrikimo tipus. Tais atvejais, kai tiksli būklė vis dar nenustatyta, gali būti atliekama kepenų audinio biopsija. Per visą biopsijos eigą nedidelis kepenų audinio mėginys išpjaunamas ir pristatomas į laboratoriją, kad specialistas jį mikroskopu ištirtų.

Ar yra pirminio tulžies cholangito gydymo būdų?

Nors nėra žinomo PBC gydymo, tam tikri vaistai gali padėti sulėtinti kepenų sutrikimo progresavimą. Ursodiolis, natūraliai atsirandanti tulžies rūgštis, dažnai naudojama tulžies tekėjimui iš kepenų į plonąją žarną padėti. Vartojant anksti, vaistas gali pagerinti kepenų funkciją ir galbūt atidėti kepenų persodinimo poreikį. Šalutinis PBC poveikis, pvz., akių sausumas, padidėjęs cholesterolio kiekis ir odos niežėjimas, gali būti papildomai kontroliuojamas ir pašalinamas gydant vaistus.

Ieškokite pirminio tulžies cholangito priežiūros Talsoje, Oklahomoje

Jei jums ar jūsų artimam žmogui gali būti pirminis tulžies cholangitas, svarbu gauti specializuotą priežiūrą. Adult Gastroenterology Associates, kurią sudaro patyrusi GI specialistų komanda, atlieka pažangiausias procedūras ir pramonėje pirmaujančią kepenų ligų, pvz., PBC, priežiūrą. Norėdami sužinoti daugiau apie pirminio tulžies cholangito būklę ir ištirti gydymo metodus, susisiekite su mūsų biuru Talsoje šiandien.